تبلیغات
نماز ستون دین است - طریقه ی صحیح نماز خواندن به دانش آموزان استثنایی
 
نماز ستون دین است

مقدمه

نماز در لغت به معنی خدمت و بندگی است. خداوند در قرآن کریم فرموده است : ((و ما خلقت الجن و الانس الالیعبدون ))(سوره ذاریات آیه 56) خداوند بزرگترین نعمات را به ما ارزانی داشته است و ما موظف هستیم که در برابر این نعمات سپاسگزار باشیم . قدرشناسی ما موجودات نیازمند ، در برابر خداوند یگانه سر بر خاک نهادن و عبادت کردن و نماز خواندن است و در عین حال نیاز می طلبیم و با خدای خود راز می گوئیم .

یکی از زیباترین و جذاب ترین جلوه های عینی ما مسلمانان نماز است که در دین اسلام سفارش زیادی به ادای این فریضه واجب گردیده است و همه ی ما مسلمانان بر آثار تربیتی ،اخلاق ، عاطفه که بر نماز وارد است آگاه هستیم ملی متاسفانه باز هم بین گفتار و عملمان فرسنگ ها فاصله وجود دارد ، یکی از نقش های آموزش و پرورش ایجاد فرهنگ نماز خوانی در بین دانش آموزان سال های دبستان و راهنمایی است ، چرا که شخصیت انسان در این دوران پایه ریزی می گردد و یکی از مشکلات اساسی دیگر ما آموزش نماز با استفاده از روش های نا مناسب و متضاد با روحیه کودکان است ، در این مقاله سعی شده است یکی از تجارب را که می تواند برای بقیه معلمان جهت آموزش نماز از طریق بازی و سرگرمی مفید واقع شود را ارائه دهم ، امیدوارم که توانسته باشم در این راه کمکی به دانش آموزان این مرز و بوم جهت ایجاد فرهنگ نماز خوانی بنمایم. ان شاء الله

بررسی پیشینة تحقیق

یکی از وظایف مهم آموزش و پرورش تربیت است ، تربیت یعنی انسان سازی ، یعنی از خوی حیوانی به سمت عرش عروج کردن ، یعنی صفات و حسنات در وجودمان رخنه نماید ، یعنی عاشق زندگی شدن ، عاشق تمام زیبایی ها و جمالاتی که خداوند متعال برای انسان ها بر روی زمین به ودیعه گذاشته است ، تربیت یعنی درس در کنار هم زیستن ، با هم بودن ، با هم خندیدن و با هم غمگین بودن .

آری از تربیت هر چه بگوییم و اطالة کلام نماییم هرگز نخواهیم توانست این واژه را به طور کامل و بی نقص تعریف کنیم ، اما آن چه که مهم است درد و دغدغة تمام جوامع انسانی تربیت است هر چند که ایدئولوژی و جهان بینی آن ها دربارة تربیت متفاوت است ، اما در این میان تربیتی که می تواند انسان را به سعادت اخروی و دنیایی برساند ، تربیت اسلامی و دینی است و در این میان ما دو وظیفه خواهیم داشت :

1- اعتقاد قلبی و حقیقی به اصول دین که پایه و اساس ایمان به دین را تشکیل می دهد .

2- اجرای احکام الهی .

و همان طور که می دانیم احکام الهی شامل 10 عنوان است ، که مهم ترین و اساسی ترین وظیفة هر مسلمانی اجرای احکام الهی یعنی نماز است .

حال این سئوال پیش می آید که نماز چیست ؟ و چرا باید نماز بخوانیم ؟ ، دربارة اهمیت نماز و میزان اثرات فردی و اجتماعی نماز در جسم و روح انسان بارها و بارها از زبان بزرگان دین سخن های با ارزش و با محتوایی شنیده ایم از آن جمله :

-        نماز ستون دین است .

-        نماز کلید بهشت است

-        اگر نماز قبول شود ، بقیة اعمال انسان نیز قبول می شود .

در ضمن باید متذکر شوم که همة ما اعتقاد راسخ و قلبی به نماز و اهمیت نماز و آثار فردی و اجتماعی نماز داریم ولی متأسفانه فرهنگ نماز و نماز خوانی آن طور که باید و شاید در جامعة اسلامی رواج پیدا نکرده است .

به همین خاطر بر آن شدم تا روشی ابداع و اختراع نمایم تا بتوانم نماز را که رکن و اساس دین است و اگر در دانش آموز این عادت و عبارت خالص رسوخ نماید ، زندگی و هدف آیندة دانش آموز را تغییر خواهد داد را اشاعه دهم .

به همین خاطر ابتدا سری به کتاب های موجود در کتابخانه ها زدم تا شیوه های معمول آموزش نماز را بتوانم به نظاره بنشینم و وقتی که شیوه های معمول آموزش نماز را بررسی کردم ، چکیده شیوه های معمول آموزش نماز به صورت زیر بود :

شیوه ی سخنرانی

در این شیوه معلم با استفاده از گفتار و قدرت بیان خود سعی در آموزش نماز و مفاهیم نماز دارد .که البته روش و شیوة سخنرانی ، شیوة بسیار خوبی در تدریس کلیة مفاهیم به خصوص در مفاهیم تربیتی و اخلاقی و معنوی نیست و باید سعی شود در کلاس درس به خصوص برای موضوع پر اهمیتی مثل نماز از این شیوة تدریس استفاده شود .

شیوة نمایشی

در این شیوه معلم خود ابتدا مراحل نماز و نماز خوانی را به صورت عملی در کلاس اجرا می نماید و دانش آموزان این الگو را مشاهده خواهند کرد و پس از اجرای معلم خود به طور مستقل سعی در اجرای نقشی که معلم قبلاً ایفا کرده بود ، خواهند کرد .

البته این شیوه شیوة مناسبی در آموزش است ولی استفادة زیاد و مکرر از این شیوه باعث خستگی و کدورت دانش آموزان خواهد شد و این روش نسبت به سخنرانی و توضیحی مزیت های بالاتری دارد ، ولی نیاز اصلی و اساسی دانش آموزان سنین پایین که همان نیاز به بازی و سرگرمی است را برآورده نمی نماید .

شیوة استفاده از فیلم و عکس

در چند سال اخیر شاهد رشد روز افزون و برق آسای تکنولوژی و امکانات پیشرفته کامپیوتری و الکترونیکی بوده ایم و بالطبع آموزش نماز هم از این امر مستثنی نیست و همگام و همزمان با رشد تکنولوژی ، متصدیان تعلیم و تربیت اقدام به تهیه و              توزیع CD ها و فیلم هایی دربارة آموزش نماز نموده اند ، که جای تقدیر و تشکر از تمام این عزیزان دارد ، ولی وقتی که معلمان و دبیران این CD ها و وسایل کمک آموزشی را استفاده می کنند عملاً دانش آموزان طاقت پایینی دارد و شاید حدود 5 تا 15 دقیقه بتوانند به مطالب و نمایش وسایل سمعی بصری توجه نمایند و پس از این زمان کوتاه مسلماً توجه به آن ها دچار دگرگونی و پراکندگی خواهد شد .

و من در یک مجله ، مطلبی دربارة آموزش قرآن با استفاده از بازی خواندم که به نظرم خیلی جالب و مفید آمد و در همین فکر بودم تا دربارة آموزش نماز به طریق بازی و سرگرمی اقدام نمایم .

پس از بررسی و مشاهدة مکرر انواع بازی ها و سرگرمی های تلویزیون ، کتاب های پرورشی و .... و بررسی این روش ها و بازی ها سرانجام اقدام به ابداع چند بازی دربارة آموزش نماز نمودم که پس از اجرای آن در مدرسه توسط دانش آموزان ، نتایج مفید و اثر بخشی به دنبال اجرای این بازی ها دربارة نماز عاید گردید ، که نتایج و اثرات این روش را در مقاله به همة عزیزان تقدیم می کنم ، شاید که ثمر بخش و قابل استفاده برای بقیة همکاران باشد .

در طرحی که برای آموزش نماز در مدرسه ی ما انجام و اجرا شد ابتدا میزان عملکرد دانش آموزان با استفاده از تکنیک های به دست آوری اطلاعات مثل مشاهده و پرسشنامه جمع آوری گردید ، که پس از جمع بندی اطلاعات و مشاهدات انجام شده ، نتایج به شرح زیر به دست آمد:

(لازم به تذکر است که میزان علاقه مندی به نماز و میزان اهمیت و اثر نماز در زندگی با استفاده از پرسشنامه ای که به پیوست آمده ، به دست آمد و رعایت ترتیب نماز و صحیح خواندن نماز با استفاده از مشاهده عاید گردیده است )

دانش آموز

صحیح خواندن نماز

رعایت ترتیب  نماز

الف

متوسط

متوسط

ب

متوسط

متوسط

پ

متوسط

متوسط

ت

ضعیف

متوسط

ث

متوسط

عالی

چ

خوب

عالی

ح

ضعیف

متوسط

خ

ضعیف

متوسط

چ

متوسط

خوب

د

متوسط

خوب

ذ

ضعیف

ضعیف

ر

خوب

خوب

ز

خوب

متو.سط

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمدرضا آدینه
نویسندگان
نظرسنجی
این گفته از کیست؟:((خداوند نماز را محبوب من قرار داد.همانچه که آب و غذا را محبوب گرسنه))
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :